Tarja Korpela
Tarja Korpela
Koivisto, M., Säynäjäkangas, J. & Forsberg, S.. 2019. Palvelumuotoilun bisneskirja.Talentum. Primossa Miettinen, S. (toim.) (2014). Muotoiluajattelu. Helsinki: Teknologiateollisuus. Primossa on saatavilla yksi e-kirja. Tuulaniemi, J. 2011. Palvelumuotoilu. Helsinki : Talentum Media Oy TAI Miettinen, S. (toim.) (2011). Palvelumuotoilu – Uusia menetelmiä käyttäjätiedon hankintaan ja hyödyntämiseen. Stickdorn, M.,Hormess, M. E., Lawrence, A. & Schneider, J. 2018. This is service design doing: applying service design thinking in the real world. O’Reilly Media, Inc.- Saatavilla osittain verkosta https://www.thisisservicedesigndoing.com/methods
Opintojakso toteutetaan virtuaalisesti Zoomissa ja oppimisympäristö Moodlessa. Oppimisessa hyödynnetään digitaallisia oppimisympäristöjä ja työvälineitä esim. Moodle, Miro ja Canva. Opintojakson vastuuopettaja: Tarja.korpela@lab.fi
Tuutorin arviointi
Suomi
08.03.2023 - 09.06.2023
21.11.2022 - 15.01.2023
Ilmoittautuminen Pepissä https://peppi.lab.fi
0 - 60
Hyvinvointi (LAB)
Tarja Korpela, Milla Mäkinen, LAB_virtuaalihenkilö LAB_virtuaalihenkilö_hyvinvointi_YAMK_LTI
Opintojakso on toinen ydinosaamisen opintojakso Sosiaali- ja terveysalan palvelumuotoilu (yamk) -koulutuksessa. Palvelumuotoilun kokonaisuuteen kuuluu kolme opintojaksoa:
Muotoiluajattelu ja palvelumuotoiluprosessi sosiaali- ja terveysalalla 5 op (kevät 2023)
Käyttäjäymmärrys kehittämisen lähtökohtana sosiaali- ja terveyspalveluissa 5 op ( tämä kevät 2023)
Palvelujen konseptointi sosiaali- ja terveysalalla 5 op (syksy 2023)
Osallistuminen tälle opintojaksolle edellyttää Muotoiluajattelu ja palvelumuotoiluprosessi sosiaali- ja terveysalalla- opintojakson opiskelua
Opintojakson vastuuopettaja: tarja.korpela@lab.fi
Sosiaali- ja terveysalan koulutus (ylempi AMK), Sosiaali- ja terveysalan palvelumuotoilu
Verkkokampus, Lahti
3 op
5 op
1-5
Toteutukselle ei ole valinnaisia suoritustapoja
ennakkotehtävä avautuu viikolla 10. Opintojakso sisältää kaksi kontaktipäivää 22.3 ja 3.5 ja klo 9-16. Kontaktipäivien välillä ryhmät aikatauluttavat itse oman työskentelynsä. Lähipäiviin osallistuminen ei ole pakollista. Keskeiset osat lähipäivistä nauhoitetaan. Opintojaksotehtävän palautus 4.6 mennessä.
Zoom ja Moodle
Ennakkotehtävä 0,5 op Kontaktipäivät 1 op Välitehtävä (analyysitehtävä) 0,5 op Opintojaksotehtävä (sisältää itsearvioinnin) Design Brief 3 op
palvelumuotoilu, tuplatimantin ensimmäinen timantti, käyttäjäymmärrys, laadulliset menetelmät ja analyysi (teemahaastattelu, focusryhmähaastattelu, persoonakartta, palvelupolku, kontaktipisteet, empatiakartta)
Opiskelija ei ole tehnyt - ennakkotehtävää - välitehtävää - opintojaksotehtävää hyväksytysti
Opiskelija - käyttää asiakasymmärryksen käsitteitä ja tietopohjaa - käyttää tarkoituksenmukaisia menetelmiä asiakasymmärryksen hankkimisessa ja osaa analysoida asiakkaan palvelukokemusta - hyödyntää asiakasymmärrystä palvelun kehittämisessä.
Opiskelija - käyttää asiantuntevasti asiakasymmärryksen käsitteitä ja tietopohjaa - käyttää tarkoituksenmukaisia ja monipuolisia menetelmiä asiakasymmärryksen hankkimisessa ja osaa analysoida asiakkaan palvelukokemusta. Prosessia kuvataan myös visuaalisin keinoin - kehittää palvelua konkreettisesti asiakasymmärryksen pohjalta
Opiskelija - käyttää asiantuntevasti asiakasymmärryksen käsitteitä ja tietopohjaa. Tietoperusta rakentuu perusoppikirjojen lisäksi myös ajantasaisesta tutkitusta tiedosta. - käyttää tarkoituksenmukaisia ja monipuolisia menetelmiä asiakasymmärryksen hankkimisessa ja osaa analysoida asiakkaan palvelukokemusta. Prosessia kuvataan oivaltavasti myös visuaalisin keinoin - kehittää palvelua konkreettisesti asiakasymmärryksen pohjalta ja yhdistää paremman palvelun organisaation/yrityksen kokonaisarkkitehtuuriin.