•   Johtaminen ja esimiestyö AT00CB36-3002 12.09.2022-13.11.2022  3 op  (TLPRTRT21S, ...) +-
    Opettajan/vastuuhenkilön nimi

    Pekka Mytty

    Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

    Alan kirjallisuus ja oppimateriaali Moodlessa. Sopivaa materiaalia löytyy esimerkiksi seuraavista kirjoista: 1. Pentikäinen Markku; Ensiaskeleet esimiehenä, Helsinki 2009 2. Vanhala, Laukkanen & Koskinen: Liiketoiminta ja johtaminen, 3. painos, Keuruu 2002 3. Riitta Hyppänen: Esimiesosaaminen, 2014 4. Viitala, Jylhä: Johtaminen: keskeiset käsitteet, teoriat ja trendit; Helsinki: Edita 2019

    Toteutustapa ja opetusmenetelmät

    Johtaminen on laaja ja monitahoinen kenttä, jossa kirjaviisaudella on vaikea saavuttaa hyviä tuloksia. Oikeampi tapa on perehtyä johtamisen kysymyksiin tekemällä harjoituksia, tutkielmia ja havainnointeja. Kurssin opetusjärjestelyt mahdollistavat monimuotoisen opiskelun: työskentely koostuu luennoista, harjoituksista, ryhmätöistä,itsenäisestä tiedonhausta, esimiestyössä toimivien ihmisten haastatteluista ja seminaarityöstä, jolloin kurssin suorittaminen ei edellytä tenttimistä. Toisena vaihtoehtona on suorittaa kirjatentti, joka ohjeistetaan kurssin alussa. Soveltuvin osin käytetään ongelmaperustaista oppimismenetelmää (PBL). 1) Monimuotoisen opiskelun työskentely koostuu luennoista, harjoituksista, ryhmätöistä, itsenäisestä tiedonhausta, käytännön johtamiseen liittyvästä havainnoinnista, ongelmalähtöiseen oppimiseen liittyvistä PBL-tutoriaaleista. Vaihtoehdossa 1 kurssin suorittaminen ei sisällä tenttimistä. 2) Toisena vaihtoehtona on suorittaa kirjatentti ja tehdä kaksi harjoitustyötä ensimmäisillä luentokerroilla esiteltävällä tavalla..

    Arviointimenetelmät

    1) Monimuotoisen opiskelun työskentely koostuu luennoista, harjoituksista, ryhmätöistä, itsenäisestä tiedonhausta, käytännön johtamiseen liittyvästä havainnoinnista, ongelmalähtöiseen oppimiseen liittyvistä PBL-tutoriaaleista. Vaihtoehdossa 1 kurssin suorittaminen ei sisällä tenttimistä. 2) Toisena vaihtoehtona on suorittaa kirjatentti ja tehdä kaksi harjoitustyötä ensimmäisillä luentokerroilla esiteltävällä tavalla..

    Opetuskieli

    Suomi

    Ajoitus

    12.09.2022 - 13.11.2022

    Ilmoittautumisaika

    01.07.2022 - 04.09.2022

    Ilmoittautuminen Pepissä https://peppi.lab.fi

    Ryhmä(t)
    • TLPRTRT21S
    • TLPRIYKT21S
    Vastuuyksikkö

    Teknologia (LAB)

    Pienryhmät
    • Luennot 1 (Koko: 0.
    Opettaja(t)

    Pekka Mytty

    Lisätietoja opiskelijalle: mm. edeltävä osaaminen

    Vaihtoehdossa1 kuuluvat luennot, PBL-tutoriaalit ja luennoilla sovittavat harjoitukset.PBL-menetelmällä toteutettuun osuuteen on läsnäolovelvoite ja jokainen pienryhmän jäsen tekee tästä osuudesta 10 – 15 sivun raportin. Ryhmät esittelevät tuloksensa muille ryhmille opintojakson loppupuolelle sijoittuvissa seminaareissa.

    Vaihtoehdossa 2 ei ole läsnäolopakkoa, vaan opintojakson voi suorittaa tulemalla tenttiin ja tekemällä ensimmäisellä luentokerralla sovittavalla tavalla itsenäiset raportit.Tentissä on 4 esseekysymystä.


    Opiskelijan tulee tehdä valinta ja päätös vaihtoehdon 1 ja 2 kaksi välillä viimeistään 25.9.2022 mennessä.

    Koulutusohjelma(t)

    Rakennus- ja yhdyskuntatekniikan koulutus, talonrakennustekniikka, Rakennus- ja yhdyskuntatekniikan koulutus, yhdyskuntatekniikka

    Toimipiste

    Lappeenrannan kampus

    Arviointiasteikko

    1-5

    Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

    Tutkintosäännön mukaan, sovi erikseen opettajan kanssa.

    Oppimisympäristö

    Lähiopetus, Moodle, Zoom

    Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

    Yksi opintopiste vastaa noin 27 tunnin työtä. Kurssin kokonaistyömäärä n. 81 tuntia.

    Sisältö

    Toteutuksen lähtökohtana ovat missio, visio, strategia ja tavoitteet, jotka ovat oleellinen osa yrityksen toiminnan sisältöä. Kurssilla käsitellään sitä, miten ihmisten toiminta yrityksessä organisoidaan, jotta strategia ja tavoitteet voidaan saavuttaa. Siihen liittyviä asioita ovat mm. prosessit, organisaatiorakenteet, johtamisjärjestelmät ja verkostoituminen. Asioiden johtamisen (management) ohella opintojaksolla tarkastellaan myös ihmisten johtamisen alueita. Niillä varmistetaan, että yrityksen toimintaa on toteuttamassa ja kehittämässä riittävä, osaava ja motivoitunut henkilöstö. Kurssilla käsiteltäviä asioita ovat mm. johtajuus, itsensä johtaminen, vuorovaikutus, viestintä, organisaation osaamisen kehittäminen ja organisaatiokulttuuri. Eri teemojen osalta pohditaan myös sitä, miten niihin heijastuvat erilaiset tilanteet yrityksen toiminnassa.

    Arviointikriteerit
    Arviointikriteerit - taso 1

    Opiskelija osaa - käyttää yksittäisiä ammattikäsitteitä ja osoittaa perehtyneisyytensä alan tietoperustaan - kuvata toimintaan liittyviä lähtökohtia, tarpeita ja perusteita

    Arviointikriteerit - taso 3

    Opiskelija osaa - käyttää keskeisiä ammattikäsitteitä johdonmukaisesti - selvittää ja perustella toimintaan liittyviä lähtökohtia, tarpeita ja perusteita.

    Arviointikriteerit - taso 5

    Opiskelija osaa - käyttää ammattikäsitteitä asiantuntevasti - vertailla perustellen toimintaan liittyviä eri ratkaisuvaihtoehtoja