•   Service Process Management YH00CC89-3002 01.09.2022-31.12.2022  5 credits  (HLTIYTUJO22KV) +-
    Name of lecturer(s)

    Arja-Tuulikki Malin

    Learning material and recommended literature

    Lillrank, P. 2018.The Logics of Healthcare: The Professional’s Guide to Health Systems Science. Taylor and Francis. https://doi.org/10.1201/b22039

    Language of instruction

    Finnish

    Timing

    01.09.2022 - 31.12.2022

    Enrollment date

    01.07.2022 - 04.09.2022

    Enrolment in Peppi http://peppi.lab.fi. If you need assistance, please contact the student office.

    Group(s)
    • HLTIYTUJO22KV
    Seats

    10 - 50

    Unit, in charge

    Faculty of Health Care and Social Services (LAB)

    Small group(s)
    • Verkkoluento (Size: 0.
    Teacher(s)

    Arja-Tuulikki Malin

    Degree Programme(s)

    Master’s Degree Programme in Social and Health Care, Leader of the Future in Social and Health Care

    Unit location

    E-campus, Lahti

    Virtual proportion

    5 credits

    Assessment methods

    1-5

    Timing and attendance

    Verkkoluennot ZOOMissa 21.9.2022 klo 9.00-13.00 5.10.2022 klo 9.00-13.00 2.11.2022 klo 9.00-13.00 Kirjallisen tehtävän palautus 30.11.2022 Verkkoluennoilla ei ole läsnäolovelvoitetta. Ennakkomaterilaai ja muu materiaali saatavilla moodlessa. Verkkoluentoja ei nauhoiteta, mutta moodlessa videomateriaali tarjolla. (not translated)

    Assessment criteria
    Assessment criteria - level 1

    Opiskelija - käyttää prosessien johtamisen, laatu- ja lean-ajattelun käsitteitä ja tietopohjaa - soveltaa prosessien johtamisen sekä laatu- ja lean-ajattelua työyhteisössä/organisaatiossa/sosiaali- ja terveyspalveluissa - hyödyntää prosessien johtamista ja kehittämistä sekä laatu- ja lean-menetelmiä organisaation suorituskyvyn parantamisessa (not translated)

    Assessment criteria - level 3

    Opiskelija - käyttää asiantuntevasti prosessien johtamisen, laadunhallinnan ja lean-ajattelun käsitteitä ja tietopohjaa - soveltaa prosessien johtamisen sekä laatu- ja lean-ajattelua työyhteisössä/organisaatiossa/sosiaali- ja terveyspalveluissa ja arvioi suorituskyvyn parantamista sen avulla - hyödyntää prosessien ja laadun johtamista ja kehittämistä ja leanausta organisaation suorituskyvyn parantamisessa ja tekee perusteltuja ehdotuksia sote-organisaation laadukkuuden ja vaikuttavuuden parantamiseksi (not translated)

    Assessment criteria - level 5

    Opiskelija - käyttää asiantuntevasti prosessien johtamisen sekä laadunhallinnan ja lean-ajattelun tietopohjaa ja perustelee niillä toiminnan kehittämistä - soveltaa prosessien johtamien periaatteita sekä laatu- ja lean-ajattelua työyhteisössä/organisaatiossa/sosiaali- ja terveyspalveluissa ja arvioi suorituskyvyn parantamista niiden avulla. Arvioi kriittisesti käyttämiään menetelmiä. - kehittää ja johtaa tavoitteellisesti työyhteisön/organisaation/sosiaali- ja terveyspalvelujen laatua ja vaikuttavuutta. Esittää innovatiivisia ratkaisuja laadun parantamiseksi. (not translated)