Timo Partanen
Timo Partanen
Opetus tapahtuu lähiopetuksena Skinnarilan kampuksella kuvataiteen tiloissa maalauksen ryhmissä. Opetus sisältää harjoitustehtäviä, luentoja ja palautekeskusteluja. Opetus on pääasiassa lähiopetusta 9-16 tiistaista perjantaihin. Osaa tehtävistä saatetaan toteuttaa omatoimisesti myös näiden aikojen ulkopuolella. (not translated)
Finnish
28.11.2022 - 06.01.2023
02.05.2022 - 05.06.2022
Enrolment in Peppi http://peppi.lab.fi. If you need assistance, please contact the student office.
12 - 20
Institute of Design and Fine Arts (LAB)
Timo Partanen
Complementary competence and optional courses, Bachelors
Lappeenranta Campus
1-5
Käsitteellisestä nykymaalauksessa Opintojakso koostuu taiteellisesta työskentelystä, luennoista sekä palaute-, ja ryhmäkeskusteluista. Harjoitustehtävinä tehdään maalauksia, joita tarkastellaan painotetusti käsitteellisen sisällön kautta, sekä työskentelyyn liittyvä essee. Jaksolla tutustutaan maalauksen käsitteellisiin ulottuvuuksiin ja pyritään löytämään oman työskentelyn suhdetta kielelliseen ajatteluun sekä kartoitetaan maalaamisen suhdetta muihin medioihin (intermediaalisuus), esimerkiksi valokuvaan, liikkuvaan kuvaan ja tekstiin ja muihin teoksiin, taidehistoriallisiin kehityskulkuihin sekä muuhun nykytaiteeseen (intertekstuaalisuus). Tavoitteena on ymmärtää paremmin maalausten luentaa: miten teokseni aukeavat muille, miten ne koetaan ja millaista ajattelua ne herättävät. Opiskelija hahmottaa tuotantonsa osaksi nykymaalauksen kenttää, ja ymmärtää tekemisensä suhdeverkostoja muuhun visuaaliseen kulttuuriin. Hän tuntee ammattisanaston hyvin ja osaa keskustella tasavertaisesti kuvataiteen ammattilaisten kanssa. (not translated)
- Toistuvat poissaolot opetuksesta ja opetustilanteista - Tehtävien vaillinainen toteuttaminen - Jaksolle keskeisten ammattikäsitteiden heikko tuntemus - Opetustiloissa toimimisen ohjeiden ja työturvallisuuden ohittaminen - Osallistumattomuus loppukatselmukseen ja luennoille (not translated)
Osaa työskennellä ohjeiden mukaan ja soveltaa annettuja ohjeita omaan työskentelyynsä Osaa tuottaa ideoita maalauksen tekemiseksi ja toteuttaa maalauksia Osaa ohjattuna tunnistaa ja kuvata jaksolle keskeisiä ammattikäsitteitä ja sisältöjä sekä hyödyntää soveltaa niitä omassa ilmaisussaan. Osaa osallistua ohjattuun oppimiskeskusteluun Osaa hakea oman alansa ammatillista tietoa (not translated)
Osaa monipuolisesti hakea eri vaihtoehtoja taiteelliseen työskentelyprosessiinsa Osaa ohjatusti ja itsenäisesti toteuttaa ideoidensa pohjalta maalauksia ja kehittää niitä saamansa palautteen perusteella Osaa itsenäisesti tunnistaa ja vertailla käyttämiään jaksolle keskeisiä ammattikäsitteitä ja sisältöjä sekä hyödyntää soveltaa niitä omassa ilmaisussaan. Osaa arvioida ja perustella osaamista sekä asettaa taiteellisia, sisällöllisiä ja teknisiä kehittämistavoitteita Osaa seurata ja kuvata oman alan ammatillista keskustelua (not translated)
Osaa monipuolisesti soveltaa ja kehittää eri vaihtoehtoja taiteelliseen työskentelyprosessiinsa Osaa käyttää suunnitelmallisesti ja luovasti oppimaansa toteuttaessaan maalauksia ja soveltaa saamaansa palautetta Osaa soveltaa käyttämiään menetelmiä ja analysoida erilaisia ratkaisumalleja ja teoksia jaksolla oppimiensa ammattikäsitteiden ja sisältöjen pohjalta Osaa arvioida, kehittää ja laajentaa taiteellista, sisällöllistä ja teknistä osaamista Osaa osallistua oman alan ammatilliseen keskusteluun (not translated)