Kristian Rintala
Kristian Rintala
Varsinaista oppikirjaa kurssilla ei käytetä. Lisämateriaaliksi sopii Ihalainen-Aaltonen- Aromäki-Sihvonen: Valmistustekniikka. Myös vastaavat teokset sopivat oheismateriaaliksi. Verkkokurssi https://www.sandvik.coromant.com (not translated)
Kurssi toteutetaan verkko- ja laboraatiokurssina (not translated)
Läsnäolo, kirjallinen työ ja tentti, verkkokurssin todistus (not translated)
Finnish
01.01.2023 - 01.05.2023
21.11.2022 - 08.01.2023
Enrolment in Peppi http://peppi.lab.fi. If you need assistance, please contact the student office.
Faculty of Technology (LAB)
Kristian Rintala
Kurssille voidaan ottaa opiskelija joka on suorittanut edeltävänä opintona: Johdatus konetekniikkaan.Em kurssilla annetaan peruskoulutus turvalliseen työtoimintaan laboratorio-olosuhteissa ja siten pakollinen ennen työskentelyä laboratoriossa. (not translated)
Bachelor's Degree Programme in Mechanical Engineering
2 credits
1-5
Läsnäolo on välttämätön laboraatiokurssien aikana.Verkko-osion voi suorittaa ajasta ja paikasta riippumattomana aikana (not translated)
Kurssin laajuus on 3 op eli 80 tuntia opiskelijan työtä. Työ osittain tapantuu itsenäisesti ja osittain laboratoriossa/työpaikalla. Kurssiin kuuluu kirjallisen raportin tuottamista ja ulkopuolinen verkkokurssi (not translated)
Lastuavan työstön perusteet, työstökeskus, NC-ohjelmointi, sorvaus kärkisorvilla, jyrsintä jyrsinkoneella, poraus, kierteitys (not translated)
Opiskelijalta puuttuu laboratorioharjoitus tai siihen liittyvä selostus palauttamatta/ei hyväksytty. Opiskelija ei ole suorittanut Sandvikin verkkokurssia, eikä toimittanut todistusta verkkokurssista, eikä läpäissyt tenttiä (not translated)
Laboratorioharjoitukset ovat tehty ja niihin liittyvät raportit palautettu hyvksytysti. Opiskelija saa tentistä 33-46,3 & pisteistä (not translated)
Laboratorioharjoitukset ovat tehty ja niihin liittyvät raportit palautettu hyväksytysti. Opiskelija saa tentistä 59,8-73,1 % pisteistä (not translated)
Laboratorioharjoitukset ovat tehty ja niihin liittyvät raportit palautettu hyvksytysti. Opiskelija saa tentistä 86,6-100 % pisteistä (not translated)
Opiskeliija on perehtynyt etukäteen tehtäviin töihin kirjallisuutta apuna käyttäen, osallistunut kaikillelaboraatiotiotyökerroille ja toiminut ohjeiden mukaisesti ja toimittanut raportin tehdystä työstä (not translated)