•   Browser-side Technologies AL00CB55-3002 10.01.2023-02.05.2023  5 credits  (LLTIIT21S) +-
    Name of lecturer(s)

    Jan-Erik Sandelin

    Learning material and recommended literature

    Oppimateriaali ja tehtävät Moodlen kautta. (not translated)

    Implementation and methods of teaching

    Viikoittaiset luennot kampuksella (Lahti) keväällä 2023. Läsnäolo luennoilla on pakollista. Viikoittaiset ohjelmointiharjoitukset. (not translated)

    Assessment methods and criteria

    Viikoittaisissa ohjelmointiharjoituksissa edistyminen. (not translated)

    Language of instruction

    Finnish

    Timing

    10.01.2023 - 02.05.2023

    Enrollment date

    21.11.2022 - 08.01.2023

    Enrolment in Peppi http://peppi.lab.fi. If you need assistance, please contact the student office.

    Group(s)
    • LLTIIT21S
    Unit, in charge

    Faculty of Business and Hospitality Management (LAB)

    Small group(s)
    • Luennot 1 (Size: 0.
    Teacher(s)

    Jan-Erik Sandelin

    Additional information for students: previous knowledge etc.

    Kurssi on suora jatkumo ohjelmoinnin perusteille ja olio-ohjelmoinnille. Kurssin täysi hyödyntäminen edellyttää olio-ohjelmointiosaamista ja ohjelmoinnin käytännönsoveltamistaitoja (algoritmin suunnittelu ja toteuttaminen). Itse suunniteltujen algoritmien sovittaminen tehtävissä annettuihin tavoitteisiin on keskeisessä osassa suuressa osassa tehtäviä. Valmista koodia on osattava lukea ja sen etenemistä seurata. Jonkin olio-ohjelmointikielen hallinta ennalta on välttämätöntä, jotta siirtyminen kurssin kieliin onnistuu. Kurssilla oletetaan, että LABin IT-linjan Olio-ohjelmointi-kurssin esittelemä C# olioparadigma on tuttu ja sillä on tehty vähintään kyseisen kurssin projektikurssilla oliototeutuksia käytännössä. Kurssi edellyttää myös jonkin verran HTML:n ja CSS:n lukutaitoa. Kurssilla varsinaisesti käytettävät kielet ovat JavaScript, TypeScript ja PHP. Jo ennen kurssin alkamista opiskelijaryhmille lähetetään ennakkoon läpikäytäväksi suositeltavaa opetusmateriaalia liittyen JavaScriptin perusteisiin. Kurssin kanssa samanaikaisesti suositellaan käytäväksi kurssit Kolmikerrosarkkitehtuurinteknologiat ja Dynaamisen verkkosivuston toteutusprojekti. (not translated)

    Degree Programme(s)

    Bachelor's Degree Programme in Business Information Technology

    Unit location

    Lahti Campus

    Assessment methods

    1-5

    Alternative completion methods

    Jos opiskelija on jo tehnyt toteutuksia hyödyntäen joko Reactia tai Angularia ja REST-rajapintoja, on aihetta ottaa yhteyttä luennoijaan jo ennalta. (not translated)

    Timing and attendance

    Luennot keväällä 2023. Läsnäolo luennoilla on pakollista. (not translated)

    Learning environment

    Opiskelija tarvitsee oman koneen, jos haluaa työskennellä kurssin harjoitusten parissa kotona. IT-opiskelijan konesuositus on riittävä. Kampuksen tietokoneluokkien koneet toimivat hyvin harjoitusten tekemiseen. Suurin osa työstä tapahtuu luentoaikojen ulkopuolella. Ryhmätöitä ei ole. (not translated)

    Students use of time and workload

    Viikoittaisten luentojen lisäksi harjoituksia. Aloitustasosta riippuen tälle kurssille tulee suunnitelmallisesti varata aikaa. Kuormitus riippuu hyvin paljon siitä, miten paljon opiskelija on tuottanut koodia aiemmilla kursseilla. Kaikki kotona tehtävät harjoitukset ovat ohjelmointiharjoituksia ja edellyttävät siten kotona oman tietokoneen käyttöä. (not translated)

    Contents

    Verkkosivujen rakentaminen dynaamisesti ja interaktiivisesti JavaScriptillä. Kurssilla esitellään toimintamalli, jossa sivun ulkoasu käytännössä määräytyy selaimen JavaScript-koodilla ja palvelin jää ainoastaan tietovaraston (JSON/XML) rooliin. JavaScriptiä käsitellään etenkin kirjastojen käytön perspektiivistä. Kurssin alussa annetaan tietopaketti siitä, millä tavoilla kieli voi yllättää projekteissa, joissa kirjastokoodin lukeminen on usein ainoa vaihtoehto edetä ongelmanratkaisussa. Perusasioiden jälkeen kurssi esittelee kattauksen uusimpia Web-teknologioita ja kirjastoja, jotka mahdollistavat täysin animoidut, interaktiiviset verkkosivut. Kurssin loppuvaiheilla opastetaan vielä alkuun mm. interaktiivisten 360- ja 3D-ympäristöjen sekä audion toteuttamiseen verkkosivuilla. (not translated)

    Assessment criteria
    Failed (0)

    Opiskelija ei osaa, miten - esittää WWW sisältöä dynaamisesti hyödyntäen JavaScript-kieltä ja sen lisäosia - luoda dynaamisen yhden sivun sovelluksen käyttäen JavaScript-sovelluskehyksiä ja -kirjastoja - asentaa sovelluspalvelimen ja ylläpitää sitä tietoturvallisesti - julkaista tietoa ja ajaa ohjelmakoodia sovelluspalvelimella (not translated)

    Assessment criteria - level 1

    Opiskelija osaa rajoitetusti, miten - esittää WWW sisältöä dynaamisesti hyödyntäen JavaScript-kieltä ja sen lisäosia - luoda dynaamisen yhden sivun sovelluksen käyttäen JavaScript-sovelluskehyksiä ja -kirjastoja - asentaa sovelluspalvelimen ja ylläpitää sitä tietoturvallisesti - julkaista tietoa ja ajaa ohjelmakoodia sovelluspalvelimella (not translated)

    Assessment criteria - level 3

    Opiskelija osaa osittain, miten - esittää WWW sisältöä dynaamisesti hyödyntäen JavaScript-kieltä ja sen lisäosia - luoda dynaamisen yhden sivun sovelluksen käyttäen JavaScript-sovelluskehyksiä ja -kirjastoja - asentaa sovelluspalvelimen ja ylläpitää sitä tietoturvallisesti - julkaista tietoa ja ajaa ohjelmakoodia sovelluspalvelimella (not translated)

    Assessment criteria - level 5

    Opiskelija osaa - esittää WWW sisältöä dynaamisesti hyödyntäen JavaScript-kieltä ja sen lisäosia - luoda dynaamisen yhden sivun sovelluksen käyttäen JavaScript-sovelluskehyksiä ja -kirjastoja - asentaa sovelluspalvelimen ja ylläpitää sitä tietoturvallisesti - julkaista tietoa ja ajaa ohjelmakoodia sovelluspalvelimella (not translated)