Timo Sulkamo
Timo Sulkamo
Oppimateriaali jaetaan opintojakson aikana opintojakson moodle-sivulla. (not translated)
Lähiopetus, luennot, mahdolliset vierailut, harjoitustehtävät. (not translated)
Harjoitustehtävät, läsnäolo, aktiivisuus. Arviointi asteikolla 1-5. Mikäli harjoitustöiden palautus myöhästyy, laskee arvosana yhdellä. (not translated)
English
01.01.2023 - 31.05.2023
21.11.2022 - 08.01.2023
Enrolment in Peppi http://peppi.lab.fi. If you need assistance, please contact the student office.
15 - 25
Institute of Design and Fine Arts (LAB)
Timo Sulkamo
Johdatus muotoiluun, Ergonomia ja esteettömyys, Käyttäjälähtöinen suunnittelu. (not translated)
Bachelor’s Degree Programme in Interior Architecture and Furniture Design
Lahti Campus
1-5
Mahdollinen valinnainen suoritustapa pitää neuvotella opintojakson opettajan kanssa. (not translated)
Mahdollinen uusintamahdollisuus tulee neuvotella opintojakson opettajan kanssa. (not translated)
Kevät 2023. Vähintään 80% läsnäolovaatimus opetuskerroilla. (not translated)
Kampus, Moodle. (not translated)
Opintojakson laajuus on 5op. 1op = 27 tuntia. 5op = 135 tuntia. (not translated)
Ammattimaisen työnäytekansion suunnittelu ja toteutus. Olemassa olevien portfolioiden tarkastelu ja arviointi. Ammattimaisen ansioluettelun tekeminen. Graafisen suunnittelun, typografian ja Adobe InDesign- sekä Illustrator-ohjelmistojen perusteet. Lisäharjoituksena kuosisuunnittelun perusteet sekä Photoshop-tilaharjoitus. (not translated)
Liikaa poissaoloja (yli 20% opetuskerroista). Pakolliset harjoitustehtävät suorittamatta. (not translated)
Opiskelija on ollut läsnä vaadituilla opetuskerroilla. Opiskelija on osallistunut harjoitustehtävien välinäyttöihin ja kritiikkeihin. Harjoitustehtävät suoritettu. (not translated)
Opiskelija on ollut läsnä vaadituilla opetuskerroilla. Opiskelija on osallistunut harjoitustehtävien välinäyttöihin ja kritiikkeihin. Harjoitustehtävät suoritettu hyvin. Harjoitustehtävien suoritukset sekä kurssiaktiivisuus kertovat hyvästä taidollisesta osaamisesta. Mikäli harjoitustöiden palautus myöhästyy, laskee arvosana yhdellä. (not translated)
Opiskelija on ollut läsnä vaadituilla opetuskerroilla. Opiskelija on osallistunut harjoitustehtävien välinäyttöihin ja kritiikkeihin. Harjoitustehtävät suoritettu erinomaisesti. Harjoitustehtävien suoritukset sekä kurssiaktiivisuus kertovat erinomaisesta taidollisesta ja tiedollisesta osaamisesta. Opiskelija on osoittanut työskentelyssään ammatillista oma-aloitteisuutta. Mikäli harjoitustöiden palautus myöhästyy, laskee arvosana yhdellä. (not translated)